Die Wichtigkeiten der Zeit in der Prüfung - Sınavlarda Zamanın Önemi

In diesem Artikel habe ich die Wichtigkeit der Zeit in der Prüfung geschrieben. Als ich an der Universität war, hatte ich eine Prüfung des Übersetzung Seminar. Ich habe ein bisschen schwer die Zeit benutzt. Deswegen ist dieser Artikel für das. Der Artikel ist auf Türkisch.

Üniversite hayatımız boyunca bir çok sorun ve sıkıntılar yaşarız. Bunların içerisinde en yoğun ve kalıcı yaşadığımız sorunlar zamana bağlı olanlardır. Zamanın kısıtlılığına göre yaşadığımız sorunda ona göre heyecan ve anlam taşır. Zaman sınavların vazgeçilmezidir. Bir yabancı dil öğrencisi iseniz ve çeviri yapmak zorundaysanız zamanı çok iyi kullanmak zorundasınız. Başladığınız zaman dilimi ile bitirdiğiniz zaman dilimi arasında geçen o süre insan yıllar geçirir misali anılara ve maceralara gark olur.
Normal hayatımızda basit görünen, kimilerince sıradan olarak adlandırılan bu hal, aslında bir insan için oldukça farklı bir boyut kazanmaktadır. Size verine 50 dakikalık süre zarfında yapmanız gerekenler aslında 2x50 zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilebilecek olaylardır. Fakat bunları dahi 50 hatta 45 dakika içerisinde yapabilmekteyiz. Hatta oldukça kolay yollarla bunu başarabilmekteyiz. Bu durumu daha detaylı ve örneklerle anlatmaya çalışalım.
İki farklı öğrenci profilini ele alalım. Birincisi her şeyi  biliyor, konu çok uzun ve o yazmaya çalışıyor. Diğeri ise hiç bir şey bilmiyor ve sürekli bir şeyler bulmaya çalışıyor.
İlk öğrencimize verilen 50 dakika çok kısa olacak, saniyelerle savaşıyor gibi bir hale bürünecektir. Hocanın son dakikaları söylemesi onu daha heyecanlandıracak ve telaşlandıracaktır. Diğer öğrencimiz için ise 50 dakika yaklaşık bir gün kadardır ve bir türlü geçmek bilmemektedir. Saniyeleri değil, saatleri saymaktadır.
Bu durumun sebebi nedir peki?
Bu durumun bir çok sebepleri olmasına karşın biz sadece 3 önemli sebebi ele alacağız.
  1.  Bilgi: Bilgi ne kadar çok olursa, ne kadar çok şey bilinirse yazılacak ve belirtebilecekler de ona göre artmakta ve bu zamana olumsuz etki yapmaktadır. Ayrıca bilginin kıtlığı da zaman açısından olumsuz bir unsur olabilmektedir.
  2. Heyecan: İnsan psikolojisini çok farklı yönlere çekebilen bu olgu insanları zamana karşı olumsuz etkilemektedir. Aslında kısa sürelerde yapabileceğimiz işleri, heyecanımız yüzünden uzatırız ve çok uzun zaman içerisinde dahi yetiştirmemiz olanaksız bir hal alır.
  3. Baskı: Bir insanın zaman kullanımında rayından çıkmasının en büyük etkenlerinden birisidir. Dış baskılar insanın zamanı verimli kullanmasına engel olur. Bir sınavda rahat bir halde yazan bir öğrenciye sürekli acele etmesi söylenirse, son dakikalar sürekli hatırlatılırsa birey kendini büyük bir baskıda hissedecek ve zamandan kayacaktır.
Bu haller mağlum ki çözümleri de meçhul sayılmaz.  Peki bu durumlara nasıl çözümler üreteceğiz.
Öncelikle yapılan işte sürekli haşir neşir olup heyecanlanmaya son vereceğiz. Bilginin önemini kavrayıp o konu ile ilgili olabildiğine bilgi sahibi olacağız. Ve en önemlisi ise zamanı unutacağız fakat dikkatimizden de çıkarmayacağız.
Zamanı unutun. Önemsemeyin  ve saymayı bırakın. Ama daima onu fazlasıyla dikkate alın.

Değerlendirme: 4.5/2
Sayaç: 1361 | Ekleyen: jungnet | Etiket: sınavlar, zaman önemi, Die Wichtigkeiten der Zeit in der P, zamanlama, sınav zamanları
Toplam Görüş: 0
avatar