Denken ist genug, um zu wissen - Bilmek için düşünmek yeter

Eines Tages habe ich sehr viel gedacht. Sowie habe ich etwas selbst gelernt und verstanden. Dann habe ich verstanden, dass wir gut lernen, wissen und erkennen, wenn wir achtsam denken. 
Das ist vielleicht neu und interessant für einigen. Aber ich glaube, dass es richtig ist. In diesem Artikel kann man interessante Informationen und These finden und sehen. Der Artikel ist auf Türkisch.

Düşünmek, İnsana mahsuz bu özellik arş-ı rahmanın insana verdiği en büyük mükâfatlardan birisidir. Bir varlığın varlığını bulması yahut merakını bulması için gerekenler sıralansaydı, bunların arasında hacetsiz tek neticeyi bulan düşünmek derdik. Bizim kanaatimizce, düşünmek her şeyin hâsıl olmasına kâfidir. Bir şeyi, bir ilmi yahut bilinmeyeni düşünerek bulmak mümkün olduğu gibi bilgiye de kat-i lüzum gerekmemektedir.
Düşünebilen her hangi bir varlık, düşünerek her şeyi bulmaya kadirdir. Bilgi ise aranılanı bulmaya hız ve kolaylık kazandırmaktadır. İlimsiz düşünmek aranılanın bulunamayacağı demek değildir. Düşünmeye başlanıldığı süre zarfında ilim akledilmekte ve her akledilen ilim, bir merdiven gibi doğruya götürmektedir. Bir konuya hâkim olmadan, o konuyla ilgili bir şeyi bulmak, keşfetmek yahut bilmek için düşünmek yeterlidir. Günümüzde düşünmekten öte bilgiyle, öğrenmekte bilinmezler bilinir ve kayıplar bulunur. Bilgisiz birisi düşünerek de bilgili insanın ulaştığı safhaya ulaşabilmektedir. Lakin bilgi gereksizdir demek cehaletin büyük kurbanlığındandır. İlim, bilgi vazgeçilmez tek vasıftır. Biz bilgiye sahip olunmadan da birçok şeyin bilinebileceğini iddia etmekteyiz.
Yunus Emre ne güzel demiş;
İlim, ilim bilmektir,
İlim kendin bilmektir. Bu duruma kadar düşünmekle ilmi ve kendisini bilebilir.
Sen kendini bilmezsen
Bu nice okumaktır. Şayet düşünmekte yeterli mesafe aşılıp, arşa adımlar atılamazsa bu da, okumak, öğrenmek, düşünenlerden ve düşünüp yol kat edenlerden faydalanmaktır.

Değerlendirme: 5.0/3
Sayaç: 1107 | Ekleyen: jungnet | Etiket: um zu wissen - Bilmek için düşünmek, düşünmek, Denken ist genug
Toplam Görüş: 0
avatar